ss
Seznam článků v Word order (Slovosled):

Word order (Slovosled)

Angličtina je jazyk, který nepoužívá skloňování a časování. Takovým jazykům říkáme analytické (izolační či amorfní). K tomu, abychom vyjádřili funkce jednotlivých slov, používáme slovosled.

Pořadí větných členů v oznamovací větě vyjadřuje zkratka SVOMPT.

Subject - podmět. Podmět patří spolu s přísudkem k základním větným členům. Na podmět se ptáme pádovou otázkou Kdo? Co? a přísudkem.
Podmět musí být v angličtině vždy vyjádřen i v případech, kdy tomu tak v češtině není. Např. Jdu do kina. V angličtině musíte říci: jdu do kina. Podmět ve větě je - Kdo? co? jde do kina? =

Predicate (Verb) - správně by zde mělo být písmeno P, počáteční písmenko od slova „predicate“ - přísudek. Sloveso je slovní druh, který je částí přísudku. Z anglického výkladového slovníku je „verb“ (sloveso):

„A word used to describe an action, state, or occurrence, and forming the mainpart of the predicate of a sentence, such as hear, become, happen.“ (Slovo používané k popisu akce/dění, stavu nebo události, formující hlavní část přísudku věty, jako například slyšet, stát se, udát se.) Zdroj: Slovník, ver. 2.2.1 (178). Copyright © 2005–2015 Apple Inc.

Sloveso je slovní druh vyjadřující činnost, stav nebo jeho změnu. Sloveso je tedy většinou přísudkem nebo tvoří jeho hlavní část. Odpovídá nám na otázku Co dělá?. Příklad: Přísudek ve větě Jdu do kina = Co dělám? = Jdu. Jdu je přísudek.

.................................jdu.

podmět..........................přísudek

Object - předmět je rozvíjející větný člen. Závisí na slovesu nebo přídavném jménu. Na předmět se ptáme pádovými otázkami s výjimkou 1. pádu, protože 1. pádem se ptáme na podmět (subject).

Příklad: Kupuji knihu. Koho? co? kupuji? = knihu. Kniha je předmět. Dám to otci. Komu? čemu? to dám? = otci. Otec je v této větě předmět.

Manner - příslovečné určení způsobu (PUZ). PUZ je větný člen, který rozvíjí sloveso, přídavné jméno nebo příslovce. Nejčastěji se na něj ptáme Jak? Jakým způsobem?. Příklad: pěkně maluje - jak maluje? = PĚKNĚ je příslovečné určení způsobu. / rychle utekl - jak, jakým způsobem utekl = RYCHLE je PUZ

Place - příslovečné určení míst (PUM). PUM je taktéž větný člen, který rozvíjí sloveso, přídavné jméno nebo příslovce, a to specifikací místa, kde se děj odehrává. Ptáme se otázkami Kde?, Kam?, Odkud?, Kudy? (Pro Ostraváky :): Kde? je otázka na statická PUM, ostatními otázky nám dávají odpověď na dynamický děj). Příklad: Seděl v křesle. Kde seděl? = v křesle je PUM

Time - příslovečné určení času (PUČ). Na PUČ se ptáme otázkami Kdy?, V kolik hodin?, Jak dlouho?, Jak často?, Odkdy?, Dokdy?. PUČ je větný člen rozvíjející sloveso, přídavné jméno nebo příslovce, které určuje časové údaje.  Příklad: Zítra jdu do kina. Kdy? = zítra je PUČ.

Příklady:

Subject

Verb

Object

Manner

Place

Time

I

drink

tea

very quickly

in the morning.

My mum

has

a small house

in the centre.

I

didn’t like

math

a few years ago.

My friend

cleans up

the room

thoroughly

every day.

Gramatická cvičení

1.) Zkuste si přeložit do češtiny, po najetí myši uvidíte překlad:
I like reading a book very much in my bed late at night.
I tell stories terrifyingly in the forest at midnight.
I like sleeping alone under the stars in the summer.

2.) U zvýrazněných slov určete, o jaký větný člen se jedná. Po najetí myší na podtržená slova se zobrazí správná odpověď.

She doesn't like her new haircut.

I live near the city centre.

I like swimming very much.

He get's up at 5 o'clock.

My mother doesn't like cats and dogs.

I really love your new skirt.

I drink coffee three times a week.

Příslovečné určení na počátku věty?

Příslovečné určení je možné umístit také na začátek věty (zpravidla, pokud jej chceme zdůraznit), následuje slovosled dle pravidel SVO (subject (podmět) - verb (sloveso) - object (předmět). Příslovečné určení bychom pak měli oddělit čárkou. Nejběžněji se tak děje u PUČ, u PUZ pak zcela výjimečně.

Příklad: Now, you can go out. NOW je PUČ. Chtěli jsme zdůraznit, že až/právě nyní můžeš jít ven.

In my own house, I will have a cat. IN MY OWN HOUSE je PUM. Zdůrazňujeme, že kočku budu mít ve svém vlastním domě. V podnájmu ji mít nemohu.

Pozici změnilo pouze příslovečné určení, za čárkou věta pokračovala dle pravidel pro skladbu anglické věty (podmět - přísudek - předmět).


Zdroje:
KUBEŠ, J. Slovosled anglické věty - SVOMPT. Anglická gramatika on-line [online]. Copyright © 2011 - 2015 [cit. 3. 8. 2016]. Dostupné z: http://www.anglicka-gramatika.com/pokrocila-anglicka-gramatika/slovosled-anglicke-vety-svomp .
VÍT, M. Anglický slovosled - oznamovací věty. Help For English [online]. Vydáno dne 16. 8. 2006 [cit. 3. 8. 2016]. Dostupné z: http://www.helpforenglish.cz/article/2006081501-anglicky-slovosled-oznamovaci-vety .
VÍT, M. Vazba THERE IS / ARE. Help For English [online]. Vydáno dne 2. 5. 2008 [cit. 3. 8. 2016]. Dostupné z: http://www.helpforenglish.cz/article/2008050102-vazba-there-is-are .

Přiložené fotky

Přiložené soubory

Podpořte nás

Podpořte nás vložením naší ikony na Vaše stránky. Děkujeme.

Ikonka Elearning Teburg.cz Jesliže si chcete ikonku uložit, klikněte na ni. Nebo si přímo zobrazte HTML kód pro vložení na Vaše stránky.