- Znaky - historieZpracoval/a: HankaSzamPokročilost: začátečníci
- Znaky - grafikaZpracoval/a: HankaSzamPokročilost: začátečníci
- Znaky - etymologieZpracoval/a: HankaSzamPokročilost: začátečníci
- Rozdělení znakůZpracoval/a: MartinKubPokročilost: začátečníci
- Oprava znaků - cvičeníZpracoval/a: MartinKubPokročilost: začátečníci
Znaky - etymologie
ETYMOLOGIE ČÍNSKÉHO PÍSMA
Znaky je vhodné rozdělit na PIKTOGRAMY a SYMBOLY: piktogramy jsou původně obrázky, které ve zkratce označují konkréta: 人 člověk, zobrazující nakročenou lidskou postavu z profilu,山 hora, znázorňující tři horské vrcholy,井 studna při pohledu shůry.
Symboly připojením nesamostatné značky k piktogramu odkazují k abstraktům: 本 kořen stromu, složený z determinativu 木strom, v jehož dolní části je vodorovným tahem vyznačeno, kterou část stromu máme na mysli.
Kategorii odvozených znaků obdobně dělíme na IDEOGRAMY a FONGRAMY: ideogramy skládají prvky do výsledného významu znaku: 明 jasný, složený z determinativů 日 Slunce a 月 Měsíc; 家 domov, složený z determinativů 豕 prase pod střechou; 名jméno, když kráčíme večer po cestě, není nás vidět a musíme se představit, vyslovit 口 ústy své jméno, aby nás ten, kdo nás míjí poznal.
FONOGRAMY odkazují DETERMINATIVEM/ RADIKÁLEM na význam znaku a FONETIKEM na jeho výslovnost: 妈 maminka s radikálem女 žena a fonetikem ma马; 远vzdálený s radikálem chodník a fonetikem 元.
Kromě toho existují ještě tzv. VÝPŮJČKY: existujícího piktogramu, symbolu, ideogramu či fonogramu, kterého bylo použito k zápisu jiného významu pouze na základě jejich stjného nebo podobného znění: xi 西 západ, původně piktogram hnízdo, dnes zapisováno znakem qi 栖
zdroje: Učebnice čínských znaků. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2005. Ondřej Kučera.
Podpořte nás
Podpořte nás vložením naší ikony na Vaše stránky. Děkujeme.
Jesliže si chcete ikonku uložit, klikněte na ni. Nebo si přímo
zobrazte HTML kód
pro vložení na Vaše stránky.